Karain - Fly In 2017

Karain Hava Meydanı Hakkında

Yerleşim Planında bu alanı görmek isterseniz tıklayınız.THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi, Antalya'nın Kuzeyinde ve kent merkezine 15 km uzaklıkta konuşlu, ülkemizin ilk "hava olimpiyadları" için özel olarak inşa edilmiş, yerleşik ve amaca göre donanımlı hava meydanıdır. Bulunduğu yerin coğrafi ve iklim şartları yılın büyük bir kısmında uçuş imkanı vermekte, özellikle sportif havacılık ve aerobasi alanında bir merkez özelliği taşımaktadır. Sadece sportif havacılık ve aerobasi dışında ülkemiz sivil havacılığının gelişmesi, bu nosyonun genç kuşaklara doğru ve etkili şekilde ifade edilebilmesi için düzenli çalışmalar, kamplar, etkinlikler gerçekleştirilen hava parkında aynı zamanda çeşitli bilimsel havacılık araştırmaları, çalışmaları yürütülmekte ve bu çalışmalara ilişkin doküman hazırlanarak sivil havacılık hizmetine sunulmaktadır. Çeşitli bakım ve hava aracı konaklama olanakları, geniş apron ve taksi yolları dışında şu anda 1000 metre uzunluk ve 30 metre genişliğinde LCN asfalt değerlere sahip olarak hizmet veren ana pistin yanı sıra yine 1000 metre uzunluğunda bir acil durum pisti ve ayrıca çim pist mevcuttur.

Pist yönü 18 ve 36 şeklinde ve AMSL 1000 feettir. 

Kontrolsüz meydan statüsündeki Karain herhangi bir yaklaşma prosedürüne sahip değildir. Yaklaşma için Unicom 133.050 Mhz ‘den bilgi verilmesi ve yaklaşan trafiklerin kendi arasında haberleşmesine dayalı, pilot sorumluluğunda yaklaşma esastır.

 Hava meydanında Jet A1 / Avgas yakıtları bulunmakta; ödemeler nakit veya kredi kartı şeklinde yapılabilmektedir.

Apronda "bağlamalı" 18 adet sabit park yeri bulunmakta, aynı anda yüzlerce uçak için konaklama ve bağlama sağlanabilmektedir.

Karain Hava Meydanı'ndan istifade edecek bütün hava taşıtlarının sorumlulukları "Kaptan Pilotlarına" aittir. Uçuş planlarının açılması veya kapatılması için AIS ofis kullanılabilir.

Tahmini iniş saatlerinin bildirilmesi gerekmektedir.


Bu etkinliğin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Antalya Kepez Belediyesi'ne ve Başkanları Hakan Tütüncü'ye teşekkürlerimizi sunarız.