Karain - Fly In 2017

Hassas İniş Yarışması

 

Görüntünün olası içeriği: uçak, gökyüzü ve açık hava

 

Görüntünün olası içeriği: açık hava

 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, uçak, gökyüzü, açık hava ve doğa

 

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

 

 

KARAİN FLY IN 2018 boyunca yapılacak pek çok etkinlikten bir diğeri, ÜLKEMİZDE İLK KEZ YAPILACAK OLAN "ULUSLARARASI", MANİALI HASSAS İNİŞ YARIŞMASI OLACAK.

BU HARİKA HABER !!!

ÖDÜLLER: DOLU YAKIT DEPOSU

VEEE ÇOK ÖZEL BİR BAŞKA ÖDÜL.

Manialı Hassas İniş Yarışması, bütün dünyada çok sıklıkla yapılan ve oldukça eğlenceli, emniyetli, basit bir havacılık etkinliğidir. 

Katılım Şartları:

Şart Falan Yok. Hangi tür ve kategoride olursa olsun; tescilli ve sabit kanatlı her hava aracı katılabilir.

KURALLAR:

Hassas İniş Yarışması kuralları, bütün dünyada uygulandığı şekilde olacaktır.

1. Katılım, uçak esasına göre değil, pilot esasına göredir. Yani bir uçakla, birden fazla pilot yarışabilir.

2. Öğrenci pilot konumunda katılacak olanlar, okullarına ait uçakla katılacaktır. Öğrencilerin pilot statüsüne erişmiş olması gerekecektir. Öğrencilik statüsü bitmiş öğrenciler, mezun sıfatıyla okulları adına katılamazlar. 
3.  Her türlü uçakla katılım mümkündür. SE-ME fark etmez. 
4. Pilotlar yalnız uçuş yaparak yarışacaklardır. 
5. Okullar, uçuş eğitiminde kullandıkları tescilli uçaklarla katılabilir.

6. Yarışmacıların; 1000 metre uzunluk ve 30 metre genişlikte nizami LCN asfalt pist üzerinde bulunan (bakınız plan) teker koyma çizgisi bölgesindeki 1,5 metre genişlikte alan içine teker koyması beklenmektedir. Hedef bölgeye teker konması, 10 puan değerindedir. Hedefin ön ve ardında bulunan birer metrelik çizgilere göre kaç metre hata varsa o kadar eksi puan yazılır. On metreden daha uzak inişlerin hepsi, -10 puan olarak değerlendirilir. Yarışma, hakem ikazıyla ilk kalkış koşusunun başlaması ve üçüncü iniş (teker koyma) zamanı arasında gerçekleşir. Bu süre en fazla 15 dakikadır. 12 dakikadan sonraki her on saniye, -1 puan olarak değerlendirilir.  Yarışmacı, teker koyduktan sonra, uçak zıplamamalıdır. Zıplaması durumunda, -3 puan olarak değerlendirilir. İlk teker koyuştan sonra, koşmaya devam ederek (touch & go) bu işlem iki kere daha yapılır. Yarışmacının üç inişinin ortalama değerini en yüksek tutması beklenir. Yarışmacılar, verilmiş süre içinde, pist eşik çizgisinden önce ikaz etmek şartıyla pas geçebilirler. Eşik çizgisinden sonra pas geçme ikazı kabul edilmez ve iniş yapıldı sayılır. Üç iniş yapmak zorunludur.

MANİA:

Hassas İniş Yarışması maniası, asıl teker koyma noktasının 60 metre gerisinde ve yerden 2,5 metre yükseklikte gerilmiş, emniyetli bir hattır. Görülmesi için üzerinde bayraklar bulunur. Bir başka mania modeli, aynı uzaklıkta pistin iki yanında bulunan şişme kulelerdir. Yaklaşma sırasında, belirlenen irtifanın altında kalan uçak, hakem tarafından belirlenir.

İnişin puanlanabilmesi için, uçağın manianın üstünden yaklaşması gerekir. Maniaya takılan uçağın inişine puan verilmez. 

 

 

 

 

     

Bu etkinliğin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Antalya Kepez Belediyesi'ne ve Başkanları Hakan Tütüncü'ye teşekkürlerimizi sunarız.